Δευτέρα 13 Φεβρουαρίου 2017

ΑΞΙΟΜΑΧΗ Η ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ

Στην 9η θέση της βαθμολογίας της Α΄ Κατηγορίας ανέβηκε ο Απόλλων Δοκιμίου που επιβλήθηκε στην έδρα του της αξιόμαχης Αναγέννησης Θέρμου με 1 - 0. Η ομάδα του Θόδωρου Λαυράνου πέτυχε το "χρυσό" γκολ με τον Αλέξανδρο Αθανασίου στο 70ο λεπτό και κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της σκορ παρότι από το 81ο λεπτό αγωνίζονταν με 9 παίκτες λόγω αποβολής του Χρήστου Κορομηλά και του Γιάννη Γαρούφη στην ίδια φάση.

Ο Απόλλωνας προσπάθησε να απειλήσει με τον Καμμένο στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, όμως χωρίς να νικηθεί ο Μιχάλης. Στο 52΄ ο Δημητρίου νίκησε σε τετ α τετ το Στρατόπουλο σε μια φάση που αποβλήθηκε ο προπονητής του Απόλλωνα Θόδωρος Λαυράνος, καθώς όπως γράφτηκε στο φύλλο αγώνα εξύβρισε τον πρώτο βοηθό Καλύβα. Στο 67΄ ο Γιάννης Τσακανίκας έκοψε με προβολή το Γιαννοκώστα, στο επόμενο λεπτό το σουτ του Χρήστου Κορομηλά έφυγε άουτ και στο 70΄ ήρθε το γκολ που έμελλε να κρίνει την αναμέτρηση. Ο Φώτης Κορομηλάς εκτέλεσε το κόρνερ, ο Γαρούφης έπιασε την κεφαλιά με το Μπίστα να διώχνει πάνω στη γραμμή και ο Αλέξανδρος Αθανασίου με δεύτερη κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Ο Μιχάλης δεν επέτρεψε στο Δαλαγιώργο να σκοράρει στο 76΄ και στο 80΄ άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες. Ο Χρήστος Κορομηλάς είδε δεύτερη κίτρινη για μαρκάρισμα και δευτερόλεπτα αργότερα ο Γαρούφης είδε απευθείας την κόκκινη κάρτα για εξύβριση όπως γράφτηκε στο φύλλο αγώνα. Στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι δεν απειλήθηκαν και κράτησαν το πολύτιμο "τρίποντο".
Έντονα τα παράπονα των ανθρώπων του Απόλλωνα από τη διαιτησία και ειδικά από το διαιτητή Ξύστρα και τον πρώτο βοηθό Καλύβα στις φάσεις που αποβλήθηκαν ο Θόδωρος Λαυράνος και οι Χρήστος Κορομηλάς και Γαρούφης. Στην πρώτη περίπτωση ο Απόλλων διαμαρτύρεται ότι ο Στρατόπουλος ξεκίνησε από εμφανή θέση οφσάιντ και ναι μεν υπήρξε διαμαρτυρία αλλά όχι εξύβριση από τον προπονητή της ομάδας και στη δεύτερη ότι ένα ανύπαρκτο φάουλ έφερε δύο κόκκινες που στοιχίζουν για τα προσεχή παιχνίδια και ειδικά αυτό της Τετάρτης με τον Αχελώο.
Αξίζει να σημειωθεί ότι οι νεαροί παίκτες της Αναγέννησης έδειξαν πολύ καλό πρόσωπο και απέδειξαν πως δε θα είναι εύκολη "λεία" για κανέναν αντίπαλο.Στο πρώτο ημίχρονο οι φάσεις μπροστά στις δύο εστίες ήταν ελάχιστες και το 0 - 0 δεν άλλαξε. Στο 38΄ οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Τσατσαράγκο να κάνει κεφαλιά μετά την ασταθή επέμβαση του Δημητρίου και το Θύμιο Κοκώνη να διώχνει σωτήρια πάνω στη γραμμή, ενώ στο 45΄ ο Χρήστος Κορομηλάς από θέση τετ α τετ δεν έκανε καλό τελείωμα.
Αξίζει να σημειωθεί ότι οι νεαροί παίκτες της Αναγέννησης έδειξαν πολύ καλό πρόσωπο και απέδειξαν πως δε θα είναι εύκολη "λεία" για κανέναν αντίπαλο.

Το φιλμ του αγώνα.

36΄ Πάσα του Φώτη Κορομηλά στο Ζαχαράκη που κατέβασε τη μπάλα, όμως πρόλαβαν οι αμυντικοί και έδιωξαν.
38΄ Φάουλ του Κούκου ο Δημητρίου δε συγκράτησε τη μπάλα που έφτασε στον Τσατσαράγκο ο οποίος έκανε την κεφαλιά με το Θύμιο Κοκώνη να γλιτώνει την εστία της ομάδας του διώχνοντας πάνω στη γραμμή.
42΄ Φάουλ του Φώτη Κορομηλά ο Γαρούφης από καλή θέση σούταρε πάνω στα σώματα.
45΄ Πάσα του Φώτη Κορομηλά στο Χρήστο Κορομηλά που απέναντι από το Μιχάλη από πλάγια θέση πλασάρει παράλληλα στην εστία.
48΄ Σουτ του Καμμένου έφυγε άουτ.
49΄ Σουτ του Καμμένου απέκρουσε ο Μιχάλης.
52΄ Ο Στρατόπουλος βγαίνει απέναντι στο Δημητρίου και ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα κόβει με το πόδι και μαζεύει τη μπάλα. Στη φάση αυτή αποβλήθηκε ο προπονητής του Απόλλωνα Θόδωρος Λαυράνος για εξύβριση στο βοηθό Καλύβα, όπως γράφτηκε στο φύλλο αγώνα.
67΄ Ο Γιαννοκώστας βγαίνει απέναντι στο Δημητρίου, όμως ο Γιάννης Τσακανίκας πρόλαβαίνει και κόβει πριν πλασάρει ο παίκτης της Αναγέννησης.
68΄ Ο Χρήστος Κορομηλάς από καλή θέση σουτάρει άουτ.
70΄ Γκολ. Εκτέλεση κόρνερ του Φώτη Κορομηλά ο Γαρούφης πιάνει την κεφαλιά με το Μπίστα να διώχνει πάνω στη γραμμή και ο Αλέξανδρος Αθανασίου με δεύτερη κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1 - 0.
76΄ Σέντρα του Χρήστου Κορομηλά από δεξιά ο Δαλαγιώργος πιάνει κεφαλιά από κοντά με το Μιχάλη να αντιδρά εντυπωσιακά και να διώχνει.
80΄ Ο Χρήστος Κορομηλάς δέχεται δεύτερη κίτρινη κάρτα για μαρκάρισμα πάνω στο Μπίστα.
81΄ Ο Απόλλωνας μένει με 9 παίκτες λόγω αποβολής του Γαρούφη με απευθείας κόκκινη κάρτα για εξύβριση όπως αναφέρει το φυλλο αγώνα.
89΄ Φάουλ του Ζαχαράκη κεφαλιά του Αλέξανδρου Αθανασίου η μπάλα έφυγε άουτ.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΟΚΙΜΙΟΥ (Θόδωρος Λαυράνος): Δημητρίου, Τσακανίκας Ι., Χονδρογιάννης (46΄ Καμμένος), Γαρούφης, Δαλαγιώργος, Κοκώνης Ε. (65΄ Αθανασίου Α.), Ζαχαράκης, Κορομηλάς Φ., Κορομηλάς Χ., Τσακανίκας Ν. (60΄ Κοτρότσος), Κοκώνης Κ.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΘΕΡΜΟΥ (Κώστας Τσατσαράγκος): Μιχάλης, Καλιακμάνης Δ.Γ. (46΄ Στρατόπουλος), Μπίστας, Τσατσαράγκος, Τριανταφύλλου, Χρυσικός Β., Γιαννοκώστας, Χρυσικός Κ., Καλιακμάνης Δ.Κ., Κούκος, Παντής.